Tuesday, September 30, 2008

Månades bild – Oktober


Storlom, Tyresta Nationalpark

Sjön ligger spegelblank och sjöröken tät. Storlomen uppenbarar sig under någon minut innan den försvinner i dimman igen.

posted by Magnus at 23:19  

Tuesday, September 30, 2008

1000 meter konst

Jag vill tacka alla som var förbi och tittade på mina bilder och växlade några ord. Det var kul att få så fin respons. Här kommer några bilder från helgen:

posted by Magnus at 22:15  

Friday, September 19, 2008

Galleriet uppdaterat och 1000 m konst

Nu är galleriet äntligen uppdaterat. Jag har delat in det i två sektioner; svartvitt och färg. Det kommer att fyllas på med bilder allt eftersom. Du hittar det här.

Jag vill även passa på att påminna om att jag ställer ut på Huddinges stora konstevenemang, 1000 meter konst, som går av stapeln lördag 27 september kl 11:oo-15:oo. Ni är varmt välkomna att komma förbi och titta på bilder och prata fotografering.  Jag kommer även sälja bilder på plats.

posted by Magnus at 13:26  

Monday, September 1, 2008

Månadens bild – September

Mono Lake, Kalifornien

Jag står vid strandkanten av Mono Lake i Kalifornien men jag skulle lika gärna kunna befinna mig på en annan planet. Detta är en av de märkligaste platser jag besökt. Sjön är så salt att sjöfåglarna som simmar omkring på den ser ut att sväva ovanför vattenytan och strandremsan täcks av underliga formationer av kalksten.

Jag letar och letar efter en komposition som gör platsen rättvisa och till slut lyckas jag finna denna. I det tidiga gryningsljuset andas Mono Lake mystik och det är min förhoppning att jag lyckats återge lite av denna mystik i bilden ovan.

posted by Magnus at 23:12  

Powered by WordPress